Odborne clanky: Vyradujce chyby.texan.sk
TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO

Všeobecné vyraďovacie chyby pri posudzovaní holubov v rámci Európskeho zväzu chovateľov

 1. Zvieratá bez typických plemenných znakov (bez znateľnej plemennej hodnoty)
 2. Neokrúžkované holuby, alebo holuby okrúžkované neplatnými zväzovými krúžkami, holuby so starším krúžkom, ako je povolené (staršie ako 6 rokov). Povolené sú krúžky o číslo väčšie ako je pre plemeno predpísané vo vzorníku, pokiaľ sa nedá stiahnuť z nohy. Povolené sú krúžky o číslo menšie ako je pre plemeno predpísané, pokiaľ nespôsobujú holubovi problémy ( tesnosť, deformácie )
 3. Holuby vystavené s roztiahnutým deformovaným, prefarbeným, rozstrihnutým alebo spájkovaným krúžkom
 4. Holuby označené akýmkoľvek iným krúžkom ( s adresou a menom, rozpínací farebný plastový krúžok a pod. )
  Pozn : Na výstavách na Slovensku sú povolené farebné plastové krúžky pre holubice. Na európskych výstavách toto povolené nie je.
 5. Zanedbané nečisté holuby, nedostatočne - zle vyvinuté jedinci silne poškodený jedinec, choré alebo silne cuzopásníkmi zamorené holuby.
 6. Holuby u ktorých bol tvar markantného ohraničenia farebného poľa viditeľne upravovaný strihaním ( Napr: tvar a kresba chochlíka, zákres hlavy, náprsenky atď. )
  Výnimka : Viedenská sliepočka a holub Lahore
 7. Voliéry ktoré sú preplnené
 8. Každý mechanický, chemický alebo medicínsky zásah na operenú alebo neoperenú časť teľa farbením, strihaním alebo lepením, taktiež ohýbaním, lámaním, zošitím ( zviazaním ) alebo každá úprava peria, ktorá má slúžiť ku skrášleniu holuba .
 9. Každý pokus uviesť posudzovateľa do omylu a tým ovplyvňovať posúdenie
 10. 1Jednoznačne zistiteľná anomália ( deformácia ) tela : silne pokrivená prsná kosť do tvaru " S" , deformované prsty, chýbajúci pazúrik, zrastené prsty ( plávacia blana ) ( tri posledne uvedené vady neplatia pre plemená so silne vyvinutými papučami ) , deformovaný zobák. Holuby s menšou deformáciou prsnej kosti ako "S" sú oceňované úmerne k tejto deformácii.
 11. Jednoznačne zistiteľné anomálie ( deformácie ) operenia : Zvislá poloha letiek zatvoreného krídla - keď pri zatvorenom krídle letky neležia pevne na chrbte ale sú zvisle nad telom a nezakrývajú chrbát
  Normálna poloha letiekNormálna poloha letiek Zvislá poloha letiek nezakrytý chrbátZvislá poloha letiek nezakrytý chrbát
  Pozn: U holubov s veľmi dlhým operením sa pevné položenie letiek na chrbte nedá vždy dosiahnuť, k čomu je potrebné pri posudzovaní prihliadnuť.
  - krivý chvost do strany vyhnutý chvost, delený chvost, strechovitý chvost, vidličkový chvost ( okrem tých , čo majú vidlicový chvost predpísaný vo vzorníku - napr: Foglandský bublák )
  - zdvojené rozštiepené perá
  - Viac ako 11 a menej ako 9 ručných letiek ( letiek v rade )
  - Dočasne platia ako chyby ( nie vyraďovacie )
  - menej ako 12 chvostových pier u u všetkých plemien; viac ako 12 chvostových pier
  - výnimka : Plemená u ktorých viac chvostových pier ako 12 vyžaduje vzorník.
 12. Iná ako je vo vzorníku predpísaná farba očí, každé oko inej farby, lomené oči
  - ako lomené oko platí, ak je viac ako jedna tretina oka inej farby ako je predpísaná farba dúhovky.
  Menšie tmavé alebo pigmentované fliačiky v inej farbe ako je predpísaná farba očí ( dúhovky ) sú podľa štandardov plemien hrubé, alebo malé chyby. Zúženie - zmenšenie zorničiek - výnimky udáva štandard.
 13. Nepovolené je : Vystavovanie cudzích holubov - vystavovateľ môže vystavovať len holuby z vlastného chovu. Holub z vlastného chovu je považovaný taký holub, ktorý sa vyliahol a bol okrúžkovaný vo vlastnom chove vystavovateľa.
 14. Povolené je :
  a) Vykúpanie v bezfarebnom - nefarbiacom mydlovom roztoku, alebo nepatrné pretrenie zobáka, obočníc, behákov a pazúrikov bezfarebným olejčekom alebo tukom.
  b) Tvz. čistenie - to znamená vytrhnutie, alebo vystrihnutie jednotlivých malých pier, ktoré rušia kresbu, nesmie však vzniknúť holé plôšky
  c) očami neviditeľné úpravy chocholíkov, vrkočov a kresieb.

  Dodatok : U málo známych plemien sú záväzným vodítkom národné štandardy.
Vypracoval: Ing. Demeter


texan.sk
Copyright © Texan klub Sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat