Odborne clnky: Technicke body.texan.sk
TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO

Bertrand Lorne: Technické body v štandarde texana.

Chcel by som sa zaoberať dvomi bodmi, na ktoré som dostal veľa otázok. Prvý bod sa týka "brady" texana, druhý bod pojednáva o farbe holubov texanov.

Brada: Tak nazývame spodnú časť zobáka, kde začína byť operený a oblúkom prechádza do krku. Tento prechod má byť jemne oblúkovitý, bez rôznych rýh, drážok alebo golierika. Oblúk teda musí byť jemne vykrojený s dobre priliehajúcim perím.


a.) rám
b.) lebka
c.) koreň zobáka - miesto (lomenina) kde končia nozdry a začína čelo
d.) a e.) línia krku

Pokiaľ ide o mňa, vyraďujem jedince, ktoré majú príliš voľné perie na krku. Je to jediný spôsob ako vyriešiť tento problém. Radím to aj Vám, aby ste takéto jedince vyradili. Nesmieme byť sentimentálni ak nechceme znížiť kvalitu v našich chovoch.

plocháPlochá hlava idealnaIdeálna hlava

Farba holubov.

V USA holubov delia do štyroch skupín.

1.) Recesívne červené holuby
2.) "Ash Red" holuby červenoplavej farby, ktoré majú červený golier
3.) "Chacoal" uhlosivé holuby, ktoré sú viac či menej rozmazanej šedej farby
4.) "Black flecking" čierno-frkané, teda frkanosť rozložená po celom tele

Vo Francúzsku sú texany rozdelené do dvoch skupín:

1.) Recesívne červené holuby
2.) Všetky ostatné

Samec môže byť viac či menej frkaný. Holub bez plavej farby (samec) napomáha určiť akým je nositeľom farebného génu, čo nám pomáha pri zostavení vhodného partnera pri párení.

Nedávno jeden náš člen rozprával, že vyradí všetkých mladých holubov (samcov) po vylietnutí z hniezda ak sú po tele červeno-šupinaté. Podľa neho tieto holuby nie sú čisté, určite sa krížili s recesívnými. Nehovorím, že takéto jedince neexistujú, ale v tomto prípade poznáme pôvod rodičov, takže ide o takých mladých holubov, ktoré mi pripomínajú skutočnosť ,že nesú geneticky šupinatú kresbu rovnako s červenou farbou. Tie isté holuby po preperení vyblednú, ale budú mať pekný červený golier. Chovatelia, ktorí neobľubujú túto farbu, môžu tieto holuby páriť s holubmi, ktoré sú nosičmi čiernych génov. Páril som mnoho rokov červeno-plavých ale aj matne šedých a čiernych holubov a môžem povedať, že takéto jedince získame iba vtedy, keď rodičia sú nositeľmi šupinatej kresby. Zdá sa,že perie šupinatej kresby nemení farebný odtieň (nevybledne). Je potrebné pripomenúť, že u texanov existujú iba dva farebné rázy: pruhové a kapraté. Ako výsledok rôzneho kríženia objavuje sa u holubíc, tretí pruh. Tieto pruhy neodstraňujte, pretože je to vlastnosť, ktorá neexistuje u holubov, ale iba u holubíc.

texan.sk
Copyright © Texan klub Sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat