Odborné články: Frkane holuby.texan.sk
TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO

Luca Casadei:Názvy farebných rázov u holubov Texan v Taliansku.Zelený názov používajú posudzovatelia podla EU, názov farebného rázu v zátvorke používajú chovatelia.

Holub:
bianco (bianco) biely
tipico (tipico) charakteristický s golierom
farfallato (farfallato) frkaný
carbone (grigio) uhlosivý tmavý

Holubica:
nero (nero) cierna
blu vergato nero (blu) modrá ciernopásá, modrá
rosso martellato (rosso martellato) cerveno kapratá
blu martellato nero (trigano) modro-cierno kapratá
levanda (argentata levendula) levandula
rosso con verghe (monara) cervenoplavá

Frkaný holub by mal mat cierne a biele perie rozložené co najpravidelnejšie po celom tele. Perie môže byt úplne cierne, úplne biele, alebo ciastocne cierne, ciastocne biele. Existujú holuby na ktorých je frkanost jemná alebo výrazná. Cím je frkanost rovnomernejšia, tým je farba krajšia. Starnutím frkaný holub tmavne. Ovplyvnujú to gény faded factoru, ktorý je u holubov dvakrát viazaný (posledné chromozómy sú u holubov párne u holubíc nepárne). Postupom casu faded factor stráca vplyv, preto holub tmavne. V Taliansku na zobák a pazúriky moc nepozeráme. Holub dostane trestné body iba vtedy na zobák, ked je už moc odlišný ako predpisuje štandard. Pazúriky sa nekontrolujú. Je to tak preto, lebo texan je mäsový typ holuba a farba zobáku sa považuje len za malú chybu. Vítaz však môže byt len so svetlým zobákom.


Na aké holubice dáme frkané (prskané) holuby.Aj keď texan je tvarový holub a farba podľa vzorníku sa posudzuje na poslednom mieste, pri párení farebným kombináciam treba venovať patričnú pozornosť. Už roky sa na výstavách u texanov strhávajú body zato, keď sa už pohlavia farebne od seba takmer nelíšia. Napríklad, keď levandulová (strieborná ) holubica je tak vyblednutá, že vyzerá ako holub, prípadne moc tmavý, frkaný holub vyzerá ako holubica, alebo klasický holub má pásy na krídlach. Skúsenosti posledných rokov ukazujú, že párenie frkaných holubov nerobí v chovoch problém ak sa dodržia určité zásady.

Doporučené párenie. Frkaný holub s čiernou holubicou s perlovým okom, ktorá pochádza po frkanom holubovi a po čiernej holubici. Vyhovuje aj levandulová holubica a tiež plavá, ale iba vtedy, keď má perlové oko a zobák mäsovej farby. Tieto dve veci naznačujú že pochádzajú z čistých farieb. Ak frkaného holuba párime s modrou, s červeno-kapratou, s čierno-modro kapratou holubicou ( s čiernymi pásmi na krídlach a perlovým okom) tak získame hodnotné farby. Naopak modrá holubica s hnedými pásmi, alebo žltými očami, dá pravdepodobne potomstvo nečistej tzv. "pranej" farby. Podobná situácia nastane pri červeno-kapratej holubici s perlovým okom a zobákom mäsovej farby, potomstvo bude také isté ako pri modrej holubici. Najmenej sa doporučuje párenie s modro-čierno kapratou holubicou u ktorej tieto znaky chýbajú, holubice budú modro-čierno kapreté, ale holuby budú mať čierny zobák. A nakoniec nebuďme sklamaný z toho, ak sa medzi holubmi vyskytnú rôzne čierno frkané, ďalším správnym párením môžeme dosiahnuť charakteristické znaky čo potrebuje víťazný holub.

Výskyt frkaných holubov v % pri párení rôznych farebných kombinácií.

frkaný X cierna 100 % frkaný holub
70 % cierna holubica
20 % levandula
10 % iné
frkaný X levandula 100 % frkaný holub
45 % cierna holubica
45 % levandula
10 % iné
frkaný X plavá 50 % frkaný holub
50 % holub s golierom, holubice všetky farby
biely X cierna 80 % frkaný holub
20 % biely holub
70 % levandula
20 % cierna holubica
10 % iné
biely X levandula 90 % frkaný holub
10 % biely holub
10 % levandula
90 % cierna holubica
golierový X cierna 10 % frkaný holub
90 % iné

V Taliansku už 13 rokov registrujú párenie týchto farebných kombinácií a hore uvedené údaje sú dost spolahlivé, ale skoro každý vie, že v genetike 2+2 je niekedy 3,niekedy 4,niekedy 5.
Luca Cassadei
texan.sk
Copyright © Texan klub Sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat