TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO

Bertrand Lorne:Farba holubov.

V USA holubov delia do štyroch skupín.

1.) Recesívne červené holuby
2.) "Ash Red" holuby červenoplavej farby, ktoré majú červený golier
3.) "Chacoal" uhlosivé holuby, ktoré sú viac či menej rozmazanej šedej farby
4.) "Black flecking" čierno-frkané, teda frkanosť rozložená po celom tele

Vo Francúzsku sú texany rozdelené do dvoch skupín:

1.) Recesívne červené holuby
2.) Všetky ostatné

Samec môže byť viac či menej frkaný. Holub bez plavej farby (samec) napomáha určiť akým je nositeľom farebného génu, čo nám pomáha pri zostavení vhodného partnera pri párení.

Nedávno jeden náš člen rozprával, že vyradí všetkých mladých holubov (samcov) po vylietnutí z hniezda ak sú po tele červeno-šupinaté. Podľa neho tieto holuby nie sú čisté, určite sa krížili s recesívnými. Nehovorím, že takéto jedince neexistujú, ale v tomto prípade poznáme pôvod rodičov, takže ide o takých mladých holubov, ktoré mi pripomínajú skutočnosť ,že nesú geneticky šupinatú kresbu rovnako s červenou farbou. Tie isté holuby po preperení vyblednú, ale budú mať pekný červený golier. Chovatelia, ktorí neobľubujú túto farbu, môžu tieto holuby páriť s holubmi, ktoré sú nosičmi čiernych génov. Páril som mnoho rokov červeno-plavých ale aj matne šedých a čiernych holubov a môžem povedať, že takéto jedince získame iba vtedy, keď rodičia sú nositeľmi šupinatej kresby. Zdá sa,že perie šupinatej kresby nemení farebný odtieň (nevybledne). Je potrebné pripomenúť, že u texanov existujú iba dva farebné rázy: pruhové a kapraté. Ako výsledok rôzneho kríženia objavuje sa u holubíc, tretí pruh. Tieto pruhy neodstraňujte, pretože je to vlastnosť, ktorá neexistuje u holubov, ale iba u holubíc.

Na aké holubice dáme frkané (prskané) holuby.

Aj keď texan je tvarový holub a farba podľa vzorníku sa posudzuje na poslednom mieste, pri párení farebným kombináciam treba venovať patričnú pozornosť. Už roky sa na výstavách u texanov strhávajú body zato, keď sa už pohlavia farebne od seba takmer nelíšia. Napríklad, keď levandulová (strieborná ) holubica je tak vyblednutá, že vyzerá ako holub, prípadne moc tmavý, frkaný holub vyzerá ako holubica, alebo klasický holub má pásy na krídlach. Skúsenosti posledných rokov ukazujú, že párenie frkaných holubov nerobí v chovoch problém ak sa dodržia určité zásady.

Doporučené párenie. Frkaný holub s čiernou holubicou s perlovým okom, ktorá pochádza po frkanom holubovi a po čiernej holubici. Vyhovuje aj levandulová holubica a tiež plavá, ale iba vtedy, keď má perlové oko a zobák mäsovej farby. Tieto dve veci naznačujú že pochádzajú z čistých farieb. Ak frkaného holuba párime s modrou, s červeno-kapratou, s čierno-modro kapratou holubicou ( s čiernymi pásmi na krídlach a perlovým okom) tak získame hodnotné farby. Naopak modrá holubica s hnedými pásmi, alebo žltými očami, dá pravdepodobne potomstvo nečistej tzv. "pranej" farby. Podobná situácia nastane pri červeno-kapratej holubici s perlovým okom a zobákom mäsovej farby, potomstvo bude také isté ako pri modrej holubici. Najmenej sa doporučuje párenie s modro-čierno kapratou holubicou u ktorej tieto znaky chýbajú, holubice budú modro-čierno kapreté, ale holuby budú mať čierny zobák. A nakoniec nebuďme sklamaný z toho, ak sa medzi holubmi vyskytnú rôzne čierno frkané, ďalším správnym párením môžeme dosiahnuť charakteristické znaky čo potrebuje víťazný holub.

texan.sk
Copyright © Texan klub Sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat