Chov texanov.texan.sk
TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO
Chov texanov
Plemeno väčšieho telesného rámca, ktoré v 50. rokoch minulého storočia vyšľachtili v Texase na produkciu jatočných holúbät veľkovýrobnými formami.
Delwin W. James použil na jeho vyšľachtenie autosexingového kinga a montobanského holuba. Okrem dobrého osvalenia a rýchleho rastu sa texan vyznačuje dobrými reprodukčnými vlastnosťami, starostlivosťou o odchovávané mláďatá a výraznou pohlavnou dvojtvárnosťou jednodňových i dospelých holubov.
V klimatických podmienkach južných oblastí USA vyvedie do roka 15 - 22 mláďat, u nás môžeme chovnú sezónu predĺžiť utepľovaním holubníkov. Okrem Ameriky sa chová v Maďarsku, Polsku a Nemecku a čoraz častejšie sa objavuje aj na našich výstavách. Živá hmotnosť starších jedincov dosahuje 790 - 950 g, mladých jedincov 750 - 850 g. Pohlavná dvojtvárnosť sa pri uliahnutí prejavuje tým, že samčeky nie sú pokryté páperím, alebo len veľmi krátkym, a majú svetlý zobák, zatiaľ čo samičky sú pokryté normálne vyvinutým páperím a na konci zobáčika majú čierny pozdĺžny pásik alebo čiernu škvrnku.
Po preperení sa okrem rozdielov v sfarbení dúhovky odlišujú sfarbením - samček je biely, samička farebná. Tento farebný fenotypový efekt väzby farby operenia na pohlavie treba upevňovať stálou selekciou tak, že na chov nechávame len biele samce, ktoré môžu byť v krčnej oblasti fŕkané, a farebné samice v žltej, červenej, hnedej a sivej farbe.
texan.sk
Copyright © Texan klub Sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat