Odborne clanky: Carbone holuby.texan.sk
TEXAN CHOVATELIA CHOROBY AKTUALITY
HOME KLUB SPONZORI LINKS FOTO


Nová farebná varianta u texanov.

Z Ameriky pochádza tá najnovšia novinka, týkajúca sa najpopulárnejšieho holuba texana v Taliansku. Už niekoľko rokov sa dá vidieť na talianských výstavách (v poslednom čase už aj u nás) sivomodré holuby, ktoré chovatelia ani posudzovatelia nevedeli kam zaradiť. Bez presnej americkej definície sivomodrého texana Taliani pomenovali "Farfallati" a zaradili ho medzi bielo-čierno frkaných a takto ich aj posudzovali. Ako vieme "Farfallatura" znamená najrovnomernejšie rozloženie farebného peria na bielom podklade. Viac alebo menej vyskytujúce sa čierne perie na bielom podklade, hovoríme o tmavšom alebo svetlejšom frkanom holubovi.
Vďaka chovateľovi, členovi Talianského klubu texanov pánovi Bonzannimu, ktorý v tomto smere urobil správny krok a spojil sa s najlepším a najznámejším chovateľom z Ameriky pánom Willisom Mahaffeyom od ktorého sme sa dozvedeli, že táto varianta je u nich už zaregistrovaná ako "Carbone" (uhlosivá, viac-menej tmavá).Skutočnosť, že aj v Amerike sa vyskytli jedinci "Carbone"nasvedčuje tomu, že postup šľachtenia bol ten istý ako v Taliansku.
Prvé jedince "Carbone" sa objavili v 90-tych rokoch. Boli pekné, so širokou hruďou s peknou postavou, ale na výstavách boli vylučované z posudzovania, nakoľko nevedeli kam ich zaradiť. Členovia Talianského texan klubu, rozhodli, že nová varianta "Carbone" bude zaradená medzi frkané holuby. Tieto kroky v tomto smere ako aj presný popis tohto holuba si vyžiadala samotná skutočnosť nakoľko na výstavách sa objavovalo stále viac a viac jedincov farebného rázu "Carbone".

"Carbonne" odkiaľ pochádza ?

Plemeno texan bolo vyšľachtené v rokoch 1950-1955 v USA a ako plemeno bolo uznané v roku 1962.Za posledných 40 rokov sa objavili nové farebné varianty. Holuby s bledším operením boli na výstavách lepšie hodnotené, čo spôsobilo, že pre chovateľov sa toto sfarbenie stalo príťažlivejšie a tým aj vyhľadávanejšie. Takéto vybrané frkané jedince, ktoré ako mladé boli svetlé, po čase po niekoľkých prepereniach ostávajú tmavšej farby, sa párili s červeno-plavými holubicami.
Neskoršie z týchto párení sa objavili prvé čierne holubice a v 80-tych rokoch levandulové holubice. I keď texan má už viac ako 40 ročnú existenciu, nemyslíme si, že prvotné gény úplne zmizli. Vďaka nosičom bledších génov sa ešte stále objavujú modré a červené farby. Z týchto dominantne farebných génov pri stretnutí modrej a červenej farby vznikli frkané, bielo-čierné holuby (samci) a po nich sa ďalej vyskytujú frkané holuby, modré holubice, modro-čierno kapraté holubice. Frkaný holub vo farbe peria sa môže objaviť v tmavšej alebo svetlejšej verzii. Je neprípustné ak už holub vyzerá ako čierna, alebo levandulová holubica.

Aké majú mať oči a obočnice "Carbonne" holuby ?

Štandard predpisuje perlové (svetlé) oko. Pri recesívnych holuboch sa požaduje ešte svetlejšie oko ako u ostatných.
Obočnica je jemná, úzka, mäsovej farby. Ihla (čierna škvrna) na zobáku je povolená, ale len u "farfallati"a tiež na pazúrikoch. Carbonne holub má čierny zobák aj pazúriky, na sivomodrom podklade má čierne perie, ktoré časom stále tmavne. Iba sivomodrý holub udržuje rovnaký odtieň peria.

texan.sk
Copyright © texan.sk All Rights Reserved
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat